3d Printer Kaliteli Baskı için Simplfy 3d kullanımı

Merhaba Arkadaşlar , bildiğiniz üzere yada bilmiyorsanız söyleyeyim 🙂 . 3 d printer’larda mekanik sistemin efektif olarak çalışması ne kadar önemli ise bir o kadar da kullandığınız slicer ve ayarları da aynı o kadar önemli. İlk 3d printer yıllarımda bundan 3-4 sene öncelerde “Repetier – Host” ile başlamıştım  ve gayet güzel baskılar alabiliyordum. Tabi zamanın geçmesi ile beklentiler yükselirken daha kaliteli  , daha kaliteli derken ilk yıllarda aldığım baskılara kanaat edemez oldum ve ” Ultimaker Cura” programını indirip oradan baskılar almaya başladım çok güzel baskılar alıyordum . Her nedense “Cura” nın son versiyonlarında bazı gariplikler oldu. Printerda anlamsız  durmalar, filament gelmeme , Filament diameter sorunu oluştu vs.. vs… bazı şeyler beni curadan uzaklaştırdı tekrar “Repetier – Host” a döndüm sorunsuz baskı alıyordum ama baskı kalitesinde bazı sorunlar vardı ve bu kadar yılın ve bu kadar deneyimin sonunda böyle mi baskı alacam diye makinamı kontrol ettim . Bütün eksenler sorunsuz idi .  O halde bir de ” Simplfy 3d ” yi kullanayım dedim. Baskı farkını gösterelim..

Ve ayarlar kısmına baktım . Cura ‘daki yada Repetier host ‘daki ayarlarımı buraya geçireyim dedim baktım mm/s yazan yerlerde “Simplfy” da mm/min yazıyor ve bunu  Tools – Options – Preferences bölümünden mm/s ye aldım ve ayarlarımı yaptım. bu ayarları paylaşacağım şimdi.

 

 

İnanın o kadar kaliteli baskılar almaya başladım ki bastığım objelere hayranlıkla bakmaya başladım. Gerçekten %100 harika idi. Özellikle ölçü konusunda ” Simplfy” gerçekten çok başarılı. Şunu söyleyeyim  ; Repetier Host ile 3mm lik bir vida için açılan deliği 3mm lik bir matkap ucu ile genişletmek gerekirken , Simplfy  bu konuda neredeyse tam ölçüyü veriyor. Ya bu anlamsız bir şey makina makinadır demeyin. Cihazı çalıştıran algoritma çok önemli. Arabaları iyi süren şöförlerin algoritmalarının acemilerden iyi olması gibi..  Bu Program ücretli tabi. Ucuz et yahnileri malum. Ama internetten biraz ararsanız size uygun bişeyler bulursunuz :)… Şimdi gelelim ayarlara

 

Ayrıca birde video paylaşayım. bazen şekli düz olmayan objeler oluyor bunu nasıl tablaya tam oturturuz onunla ilgili bir video çektim onu da ekleyelim. 

 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir