0

3d printer Nozzle Kalibrasyonu

Merhaba arkadaşlar 3d printer dünyasına yeni başlayanları en çok karşılaştıkları olaylardan en başta geleni tabla kalibrasyonu . Nedir bu tabla kalibrasyonu derseniz. Şöyle izah edelim . Bilindiği gibi nozzle mizin ağzında çıkan 0.2 0.3 mm kalınlığında bir ip diyelim. eğer nozzle ile tablanız arasındaki mesafe çok sıkı yada çok gevşek ( yüksek ) olursa ya malzeme çok yapışıp sıvanacak yada tablaya yapışmayacak buda baskınız olamayacak demektir.  Ve şunu da söyleyelim ki malzemeler tam hassas düz olmayabiliyor bu yüzden tablanın dört tarafında yaylar var . bu yaylar tablamıza hassas ayar yapmamızı sağlıyor. 

işte aslında anlatmaya çalıştıklarımın sonucunda böyle bir durum ortaya çıkıyor. Bu durumuda doğruyu bulmak için normal bir kağıt alın eğer doğru ayarlamış iseniz.  tabla ile nozzle arasında kağıt biraz nozzleye değerek haraket edebilecek şekildedir. Bu hareketten kasdım çok rahat hareket değil . Nozzleyi tırtıklayarak hareket eden bir tarzda olacaktır. 

 

Şimdi bu işlemi anladıysanız gelin başlayalım. 
öncelikle 3d yazıcımızın Menu – Konum -Hareket – Z S gönder ( yani Z eksenini sıfır noktasına) gönderelim. Ardına yazma kafasını hareket ettirerek tablanın 4 -5 noktasından ölçüm alın .  Nozzle ile tabla arasında kağıt tatlı sıkı bir şekilde hareket edecek. Eğer bir çok noktadan aynı hassasiyeti bulduysanız tablanız kalibre olmuş demektir.

Sonuçlar bu şekilde çıkacaktır. 

 

 

 

 

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir