3d Printer Step Motor Sürücüleri nedir ? Nasıl Kalibre Edilir ?

Merhaba arkadaşlar bu yazıda 3d yazıcıda kullanılan motor sürücülerinden ve nasıl kalibrasyon yapıldığından bahsetmek istiyorum. Öncelikle şunu bilelim ki 3d yazıcılarda kullandığımız motorları ( Bunlar Step Motorlar ) doğrudan enerji vererek haraketlendiremiyoruz. Genellikle kullanılan nema 17 motorlardır. 

Bu motorların 4 tane ucu vardır ve her iki uç da birer bobindir. Hatta Step motor uçlarını bulmak için ölçü aletinin buzzer kademesine yada diyot kademesine alınır ve her iki tane uç seçilerek bakılır eğer buzzer öter yada ölçü aleti bir değer gösterirse bu iki uç aynı bobinin uçları demektir. böylece step motorun uçları bulunmuş olur. Şimdi gelelim bu motorları nasıl hareket ettireceğimize . Genellikle piyasada A4988 ve DRV8825 adlı iki sürücü 3d yazıcı dünyasında meşhurdur. Tabi biraz daha sessiz bu sürücü olan TMC serileride var. Aslında kısıtlamış olmayayım bir sürü motor sürücü türü var ancak A4988 ve DRV8825 bunların meşhurlarıdır.  Mor olan DRV8825 ve diğerleri A4988 . 

Tabi bunların max akımları var ve adım hassasiyetleri var . DRV8825 1/32 adım iken A4988 1/16 adımdır. Ama printerınız için hemen hemen benzer sonuçlar verirler. DRV serisinin Max verebileceği akım 2 Amper iken A4988 1 Amperdir. Şimdi resimlerde görüldüğü gibi üzerinde küçük potansiyometreler vardır ve bu potansiyometreler motorumuza vereceğimiz akımı ayarlamak için kullanılır. Genellikl 0.7 Volt değerine ayarlanır. 

Ayar yaparken Ölçü aletimizin siyah probu sistemin negatif ucuna değdirilir yada step motor sürücünün gnd sinden de alabilirsiniz ve kırmızı prob ise metal minik potansiyometreye değdirilir. Tabi bu arada ölçü aletimiz 20 V DC yada daha düşük bir değere getirilir.  Ölçü aletinde 0,7 volt ayarlanır . Yüksek yada düşük çıktığında potansiyometreyi yavaşça çevirip ayarlayabilirsiniz. 

Peki bu düzgün yapılmazsa ne olur ?

Eğer motor sürücünüzden fazla akım geçerse hem sürücü hem motor gereksiz yere çok ısınacaktar.  Eğer bu değer düşük ise bu seferde yazıcınız basit bir durumda eksen kaydırması yapabilir. Yani bunu izahı şu demek : Motor az akım çekecek ve ekseni taşıyamayacak o yüzden basit bir zorlukta adım atlayacaktır. 

Bu arada şunu da söylemeden geçmeyelim . Ramps üzerine motor sürücü yerleştirirken pinlerin üzerinde yazanlara dikkat edin aynı aynı na gelsin eğer motor sürücüyü ters takarsanız motor sürücü + kontrol kartı hatta bilgisayarınızın usb portu eğer bağlıysa onu bile yakabilirsiniz. 

Eğer soracağınız sorular olursa yorum yazarsınız cevaplamaya çalışırım. Bu işle yaklaşık 4-5 yıldır uğraşan birisi olarak bir çok durumla karşılaştım o yüzden muhtemelen cevap verebilirim. Kolay gelsin ….

18 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir