3d printer Termistör kalibrasyonu nedir ? Nasıl yapılır ? Yapılmazsa ne olur ?

Merhaba Arkadaşlar ,

Aslında 3d printer konusunda çok yazacağım şey var ancak oturup yazmak her zaman olmuyor işte. Sitemi takip eden yada rastgelip aklına 3d printer ile ilgili soru takılan arkadaşlar yorum bölümüne yazarlarsa bir çok konuda bilgi verebilirim.

Gelelim konumuza Bilindiği gibi 3d printer’larda 2 adet termistör var . Extruder ‘in sıcaklık bilgisini ölçen termistör  ve Heatbed yani tablanın sıcaklığını ölçen termistör. Bunları doğrudan bağladığınızda bir değer gösterecektir . Peki bu değerler ne kadar doğru ? Hata payı var mı?  Evet bu bir soru işareti. İşte bu durumda bir “PID Tunning”  diye bir tabir karşımıza çıkıyor.  Yani Termistörünüzün kalibrasyonu .  Kısaca PID nedir ona bir açıklık getirecek olsak şöyle söyleyebiliriz . Bir sistem düşününün bir motor var ve hız ölçümü yapıyorsunuz acaba ne kadar doğru ölçüyorsunuz. Buradaki hataları minimize etmek için PID sistemi bize şunu yapar Giriş referansı ile Çıkış geribesleme referansını birbiri ile karşılaştırıp aradaki hatayı bulur ve PID denetleyici bu hatayı en aza indirmek için uygun sinyal gönderir. Ben şimdilik bunu bu kadar kısaca anlatmakla yetiniyor ve konumuza geçiyorum.

Extrusyon sistemimizde oluşan sıcaklık farkları yada ölçüm hataları stabil bir akışa mani olacaktır. Bu da baskıda birçok hoş olmayan görüntünün oluşmasına sebep olacaktır.  Mesela bu resimde görünen hataya sebep olabilir. Tabiki bu hatanın sebebi sadece termistör kalibrasyonu değildir  ama bir sebebi termistör kalibrasyonudur . Bu yüzden termistörünüz en doğru sıcaklığı en az hata payı ile göstermesi lazımdır.

Şimdi gelelim Termistörümüz nasıl kalibre edilir.

Buradaki linkte herşey detaylı bir şekilde gcode’lar la nasıl yapılır anlatılıyor . Tıklayın

bu gördügünüz gcode termistörünüzü 230 derece sıcaklık değerine göre kalibre edecektir.   Bu kodu Repetier host  – Manual Control bölümünden gcode gönder ile gönderip otomatik kalibrasyonun başlamasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi gelelim kalibrasyon bittikten sonra olacaklara

Kp,Ki,Kd   gibi parametrelerin değerlerini göreceksiniz. Bunları eprom’dan kayedederseniz. Termistör kalibrasyonunuz yapılmış olur. Herkese kolay gelsin sorularınızı yorum bölümünden atabilirsiniz.

 

Kaynak : http://www.mibqyyo.com/en-articles/2015/10/14/adjusting-the-pid-of-your-3d-printer/#/vanilla/discussion/embed/?vanilla_discussion_id=0

Resim kaynağı: https://www.simplify3d.com/support/print-quality-troubleshooting/#lines-on-the-side-of-print

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir