3d Printer Yazılım Yükleme

Merhaba Arkadaşlar bu yazımda sizlere 3d printer’ınıza nasıl yazılım yüklersiniz yada güncellersiniz bundan bahsetmek istiyorum. 3d printer’larda genellikle atmel 2560 işlemci kullanan farklı versiyon kartlar kullanılmaktadır. Peki nasıl yazılım yükleyebilirim sorusunu soranlar için örnek bir uygulama olsun diye bu yazıyı yazıyorum. Videolu anlatım da yapacağım.  Bu işleme başlamadan önce yazıcınızın elektrik bağlantısını kesin.  ve yazınızın altındaki karta usb kablosunu takın. Bunun için şöyle bir kablo kullanacağız. 

  1. Adım : Öncelikle Arduino ide’sini indirip bilgisayarımıza kuracağız buradan indirin  
  2. Adım : Kullanıdığınız kartın üzerindeki usb arayüzü atmel’in de olabilir ch340g diye bir entegre de olabilir bu yüzden ch340g yi de yükleyelim. Çünkü atmel’in kendi usb arayüzü arduino ile otomatik yüklenecektir.  buradan indirin  
  3. Evet Şimdi sıra geldi Firmware’lerimizi yüklemeye ben kendi yazıcıma uygun olarak iki farklı ekran seçeneği için uyarladığım firmwareleride buradan indirin   Bu firmwarelerde ek olarak watchdog etkinleştirildi ve d11 ve d6 pinleri otomatik fan kontrolü için ayarlandı. Firmware yükleme sonra makinenizde yavaş çalışma vb. şeyler olursa eprom ayarlarını tekrardan düzenlemeniz gerekir.  
  4. Evet artık yüklemeye hazırız. Şimdi Bilgisayarımdan – aygıt yöneticisine gidelim ve hangi portta bağlı olduğumuza bakalım.
  5. Şimdi indirdiğimiz firmwarelerin içinde hangi ekranı kullanıyorsak ona göre olan klasörü seçelim. Eğer grafik ekran ise fullGraphic klasöründeki , dikdörtgen 4 satırlı ekran ise smartcontroller klasöründeki “Repetier.ino” dosyasına tıklayıp açalım.   si fullgraphic lcd

SmartController 

Full Graphic LCD

      6. Açılan ekrandan Araçlar bölümünde Kart -> Arduino Mega/Geniuno Mega or Mega 2560 ı seçelim. Port kısmından da Port olarak hangi porta bağlı ise onu seçelim. 

   7. Sol üst köşede bulunan ok işaretine basıp kartımıza aktarmasını bekleyelim. İşlem  bitince yazıcımızı çalıştırabiliriz. 

    Şimdi bu adımları Video ile gösterelim. 

 

 

6 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir