3d Printer’da otomatik seviye – Z probe

Bu ilk yazıma Bismillah diyerek başlayayım inşaallah arkasıda gelir. Burada bilgileri aslında kendime ve ihtiyacı olanlara bir kaynak oluşturması açısından yazıyorum.

3d printerda auto bed level özelligi nasıl aktive edilir bununla ilgili bazı notlar alacağım.  Öncelikle şunu belirteyim firmware olarak repetier firmware kullanıyorum ve ona göre anlatcağım marlin kullanıcılar belki daha çok olabilir ama ben nedense marlin’e bir türlü ısınamadım . aslında onuda kullandım ama repetier bana daha sıcak geliyor  daha user Friendly yani 🙂

Mekanik olarak yapmamız gereken bazı şeyler var bunlar ;

öncelikle indüktif yada kapasitif sensörümüzü uygun bir yere monte etmek ben bu işi yaparken şu sensörü kullandım .  LJ12A3-4-Z/BX  aliexpress yada ebay gibi sitelerde her türlüsü var alınabilir.  

benim kullandığım böyle bişey 🙂 NPN olmasına dikkat edin aksi halde kartınıza zarar verme ihtimaliniz var . Çünkü Pnp bir sensör alırsanız limit sinyalini 12 v olarak vereceksiniz buda kartınızda hasara yol açabilir . Ama yok ben önüne transistör koyarım şunu yaparım bunu yaparım gibi bir teoriniz varsa siz bilirsiniz.

Şimdi printer’ımıza bağladıysak ramps kartımızın üstünde z min kısmında sinyal ucuna siyah olan kabloyu bağlayalım. burada 3 tane kablo göreceksiniz . bunlardan kahve + 12 , mavi gnd ve siyah sinyal ucu . isterseniz buradaki kahve ve maviyi doğrudan güç kaynağınızın 12 v çıkışına bağlayin isterseniz ramps üzerinde limit z min deki 3 pine bağlayın bu 3 pin sinyal,  gnd , 12 v şeklindedir. Aşağıdaki şemadan bunu görebilirsiniz ( kırmızı kutu içinde ).

 

Evet şimdi gelelim  firmwaremizdeki bazı ayarlara

 

// ################ Endstop configuration ##################### bölümündeki bu kısımları şu şekilde değiştirelim. bunun asıl amacı şu ki; biz önceden diyelim normal limit switch kullanıyorduk ama şimdi bundan vazgeçtik donanımsal bir limit switch kullanmayacam demektir.  yine devam eden satırlara bakalım ve z probe bölümünden aşağıdaki ayarları yapalım. Aslında buradada bazı detaylar var ama şimdilik bu kadar yeter .  Artık firmwaremizi yükleyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi gelelim sensör ile nozzle arasındaki mesafeye bunu ise eprom yapılandırmasına girip oradan z probe height diye bir özellik var buradan ayarlıyoruz bu şu demek sensor  ‘ün algıladığı anda nozzle tabladan şu kadar yüksek gibi… deneyerek bulabilirsiniz.  yandaki resimde bunu anlayabilirsiniz. Bunuda ayarladıktan sonra gelelim cura’ya repetier host’da cura dilimleyici ayarlarına girelim ve start gcode girelim  ve buradaki G28 i biraz değiştirelim.

Önemli not: “kesinlikle z home yapmayın ”  ve buradaya şu kodları ekleyelim

G28 X0;
G28 Y0;
G32 S1;

yaniiii x i sıfırla , y yi sıfırla ama z yok onu sıfırlama sonra kontrol noktalarından z yi ayarla diyoruz. eksik kalan atladığım noktalar varsa bir ara eklerim inşallah . görüşmek dilegiyle….

 

18 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir