TMC Serisi Motor Sürücülerde spreadCycle ve stealthChop Modları

Merhaba ardadaşlar 3d printer konusundaki yazılarım biraz gariban kalıyor ama ne yapalım ancak fırsat bulup yazabiliyorum. Sizlerle bu yazıda Tmc serisi sürücüleri kullandığımızda karşılaşabileceğiniz bir konudan bahsetmek istiyorum. 3 Boyutlu yazıcılarda ses önemli bir husus ve bu seslerden sıkıldınız ve internette araştırma yaptınız baktınız ki süper sessiz motor sürücüler varmış ?!  ooo çok güzel hemen sipariş verdiniz ve aldınız diyelim. Yani bende böyle oldu o yüzden böyle anlatıyorum. Neyse önceden drv8825 yada a4988  gibi genel geçer sürücüler kullanıyordunuz hemen heyecanla taktınız ve baktınız ki hakikaten çok ama çok sessiz , eksen hareketleri o kadar nazik , o kadar yumuşak ki … hemen baskı alayım deyip işe koyuldunuz. Tabi baskı sırasında birde baktınız ki eksen kayması , step kaçırması gibi durumlar oluyor….   İşte bu yazının konusu buradan itibaren başlıyor. Haydi bakalım

Tmc ( Trinamic Microchip ) firmasının ürettiği süper sessiz çalışan , kaliteli ve Alman menşeli olan  hareket kontrol entegreleri. Benim kullandığım TMC2100 . Başka modelleri de var. Bu motor sürücülerinde bazı modlar var o yüzden üzerinde “Cfg” diye pinler var. Bu pinlerin kombineleri ile sürücünüzü farklı modlar da çalıştırabiliyorsunuz.  Örneğin ; stealthChop diye bir mod var ki default olarak sürücü bu modda oluyor. Bu modda sürücü çok sessiz ancak fazla tork alamıyorsunuz. Demek ki bu modu fazla tork gerekmeyen yerlede kullanabilirsiniz. Bu modda 3 boyutlu yazıcıda step kaçırmaları olabiliyor dolayısıyla bu da eksen kaymasına sebep oluyor. Şimdi bu modlara ait aşağıdaki videodaki bazı grafikleri göstermek istiyorum. Ancak biraz daha tork’u yükseltelim ve step kaçırmalarını önleyelim diyorsanız sürücünüzü “spreadCycle” moduna almanız gerekir. Tabi bu mod grafikte de görüldüğü gibi “stealthChop” ‘a göre biraz daha gürültülüdür ancak bu gürültü diğer motor sürücüleri gibi değildir. Tabi burada şunu da söylemeden edemeyeceğim. Mekanik sisteminiz düzgün kurgulanmamışsa bu bir eksi olarak yansıyabilir. Bu farklı modlarda ki gürültü testi aşağıdaki video da gösterilmiş. 

İki moda baktığımızda spreadCycle biraz daha parazitli gibi gözüküyor  stealthChop daha temiz bir sinyal olarak gözüküyor. 

Yine bakın başka 3 modun karşılaştırılması

Bakın burada da spreadCycle hiç olmadan sinyali görüyorsunuz. İşte sizde gürültüye sebep olan sağ tarafdaki motor sürücü sinyali.   Peki Şimdi şunu soracaksınız ; bu modları nasıl değiştireceğiz. …..

Bakın burada datasheet var burası işinize yarar ancak ben yine de anlatayım.  Bu tabloda hangi pin kombinasyonu ile hangi modda çalışacağınız yazıyor. Ama örnek olsun için bir resim bulalım ve size gösterelim.  Burada biraz lehimleme ustalığınızı göstereceksiniz. 
İşte böyle  “GND ” pininden “CFG1” pinine bir bağlantı atacaksınız hepsi bu kadar. Artık step kaçıran moddan çıktınız.  Şimdi sürücülerinizi tekrar kalibre edip işinize kaldığınız yerden devam…

Video güzel hazırlanmış tavsiye ederim. Herkese kolay gelsin sorusu olan varsa yorumlardan yazabilir. 

 

 

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir