Flutter SDK nedir & Dart Programlama Dili ?

Merhaba arkadaşlar teknolojinin hızına ayak uydurmak gerçekten zor . Android ile alakalı birşeyler bakarken birden karşıma çıkan yeni bir kavramdan biraz bahsedeyim diye bu yazıyı yazdım. Java kursumuzu tamamladıktan sonra android kursu içinde kolları sıvadım ancak nerden başlayım derken karşıma bir çok farklı şeyler çıkıyor. Kotlin ile programlamaya bakalım derken “Flutter” diye birşey duydum ki ; sloganı şöyle “Flutter allows you to build beautiful native apps on iOS and Android from a single codebase

 

Evet bu slogan içinde konunun özetini ifade ediyor aslında. Flutter ile güzel native kod kullananan IOS ve Android uygulamalarını tek bir kodlama dili ile yapabilirsiniz diyor. Süper değil mi kulağa çok hoş geliyor.  Zaten bizi mobil programlama da sıkan bir nokta var ki; ya android’e uygulama yazacaz da peki IOS ne olacak ? İşte Flutter ile bu konu ortadan kalkmış. Yazdığınız kodlar native kod’a yani doğrudan işlemcinin anlayabileceği kod yapısına çeviriliyor  bu sebeple arada bir arayüz yada jvm gibi bir platform’a gerek kalmıyor. Ekran içinde böyle doğrudan donanım üzerinde çalışan kodlar üreterek daha hızlı ve güzel uygulamalar geliştirebiliyorsunuz. 

Bu Flutter  Google’nin başının altından çıkmış bir şey aslında. Google’nin ürettiği yeni işletim sistemi tamamen Flutter sdk’sı üzerinde Dart Programlama dili ile yazılmış . Gelecekte de Android yerine geçeceği de söyleniyor. 

Evet özetle Flutter bir SDK yani geliştirme kiti ve bu geliştirme kitininin üzerinde “Dart Programlama Dili”  kullanılarak hem IOS’da çalışan hem de Android ‘de çalışan yüksek performanslı süper projeler yapabilirsiniz. 

 

4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir