NodeMcu ile IOT ( Internet Of Things ) nedir ? part – 1

Merhaba Arkadaşlar NodeMcu hakkında kısa bilgi ve kendi sitesinde de bulabileceğiniz basit örnekleri anlatıp bir sonraki yazıda da  evimizdeki herhangi bir cihazı nodemcu ile nasıl uzaktan ( Cep Telefonundan ) kolayca kontrol edip evimizi akıllı bir ev sınıfına sokacağız bunu anlatacağım. Bahedeceğimiz konuları sıralayalım. 

  1. NodeMcu nedir ?
  2. NodeMcu Pin yapısı
  3. NodeMcu Arduino IDE entegrasyonu
  4. Basit kullanım örnekler

NodeMcu nedir ? 

” Connect Things EASY ”  Nesnelere kolayca Bağlanın sloganıyla çıkan IOT ( internet of things ) yani nesnelerin interneti konusunda bizlere yardımcı olan bir geliştirme kartı. Üzerinde esp8266 işlemcisi  ( Wifi Modulü) bulunan , internete kolaylıkla bağlanan sevimli bir geliştirme kartı. Arduino uno gibi kartlarda internete bağlanmak için extra bir wi-fi modülü eklemeniz lazım gelirken bu kartımız internete çooook kolay bağlanabiliyor. İstediğimiz bir cihazı basitçe internet üzerinden kontrol edebilme imkanı sağlıyor.  Yazının sonunda örnek internet bağlantısı kodu bulacaksınız. Kod yazımı arduinoya göre biraz farklı ancak Arduino’nun idesi içinde kodlarımızı yazabiliyoruz. 
 
NodeMcu Pin yapısı
Pin yapısına baktığımızda 10 tane GPIO (General Purpose I/O – Genel amaçlı giriş çıkış ) ve bütün GPIO pinleri aynı zamanda  PWM çıkış verebiliyor, I2C, 1-wire bağlantısı için pinler bulunuyor. I2C ve 1-wire ise kısaca bahsedecek olursak I2C seri bir haberleşme yöntemi SDA ve SCL  pinleri kullanılarak kısa mesafede senkron veri aktarımı için kullanır. 1 -wire ise tek hat üzerinden iki yönlü veri aktarımını ifade ediyor. Şimdi birde resim üzerinde pinleri görelim.
 
 Evet pin yapısıda görüldüğü gibi bu şekilde. 
 
Şimdi gelelim diğer bir hususa . …
 
3- NodeMCU Arduino IDE Entegrasyonu 
 
Öncelikle Arduino ide yi açıyoruz ve Dosya – Tercihler yolunu  izleyerek şu pencereye ulaşıyoruz.
 
 
http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json     bu linki üst resimdeki görülen bölüme yapıştırıyoruz. 
 
Ardından tamam diyerek buradan çıkalım .  Araçlar – Kart –  Kart yöneticisi bölümünden şekildeki gibi giriş yapalim. 
 
 
Karşımıza çıkan ekranda arama kısmına esp8266 yazıp arayalım ve çıkanı kur diyerek kuralım hepsi bu kadar . Artık esp8266 için kod yazabilirsiniz. esp8266 lua Script denen bir programlama alt yapısı kullanmakta.
 
Şimdi bu yazının son bölümüne gelelim. Örnek kodlar
 
4- Basit Kullanım Örnekleri 
 

SSID bölümüne wifi adınızı ve şifrenizi girerseniz artık nodemcu sizin internetinize bağlanacaktır. 

Bu şekilde pinleri konfigüre edip değer ataması yapabilirsiniz.

Evet detaylı daha bilgi için kısa bir araştırma yapabilirsiniz bir sonraki yazımda blynk ile bu işleri cep telefonundan daha da kolay hale getiren yapıdan bahsedeceğim. 

Kaynak: http://nodemcu.com/index_en.html
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
nodeMCU pinout görseli https://iotbytes.wordpress.com/nodemcu-pinout/ bu adresten alınmıştır. 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir