Kuplaj Kondansatörü nedir ? Nasıl kullanılır ?

Kuplaj Kondansatörü nedir ?

Kuplaj kondansatörü Ac bir sinyalin bir devreden diğerine geçmesini sağlar. Bu ifade ne olmuş yani dedirtebilir. Ancak Dc sinyalin geçmesini de engeller. Yani Dc sinyal üzerinde bindirilmiş bir Ac sinyalin diğer devreye geçmesine izin verir ama Dc sinyali geçirmez.

 

Kuplaj kondansatörü bir çok dev
rede kullanılan kullanışlı bir elemandır. Çıkışta sadece Ac sinyal görülmesi istenen Dc devrelerde kullanılır. Peki bu ne demek ? bir örnekle konuyu biraz daha genişletcek olsak. mesela Ses ve mikrofon kullanılan devrelerde kullanılabilir.  Dc akımla beslenen bu devrelerde cihazların çalışması için elbetteki bir güç lazım olacak. Ama biz dc akımı sadece cihazı çalıştırmada kullanacağız. Mikrofona konuştuğumuzda bir ac sinyal oluşacak. işte bize lazım sinyal bu . Tabi bu sinyal çok küçük bir sinyal bunu büyütüp birçok yere ulaştırmak gerekiyor bunun için yükseltme devreleri kullanabiliriz.

Kısaca özetleyecek olursak ; AC sinyalin geçip DC sinyalin bloke edileceği durumlarda kullanılan kondansatörü kuplaj kondansatörü denir.

 

Kullanılmak  istenen yere seri bir şekilde bağlanır. Buradaki kondansatörümüz düşük frekanslı sinyallerin geçişine engel olacak ve yüksek frekanslı sinyallerin geçişine izin verecek  tabi hangi yüksek frekans diye bir soru akla gelebilir. tabi onunda bir hesabı var. Böyle davranmasının sebebi kondansatörün reaktif (tepkisel) bir eleman oluşudur. Farkı frekanslarda farklı karakterler gösteriyor. Daha da açsak düşük frekanslarda yüksek empedans yüksek frekanslarda ise düşük empedans(direnç) göstermekte. Aslında dc sinyalin bloke olmasının sebebide bu.

Hangi Değerde Kondansatör Seçmeliyim ?

Bu anlatılanlara bakılınca nasıl bunu belirleyeceğiz sorusuna da bir yanıt vermek gerekiyor tabi . Kapasitörlerin reaktif eleman olduğunu söylemiştik. frekansa göre farklı davranırlar demiştik. DC de bir frekans sözkonusu olmadığından kapasitörler dc de açık devre gibi davranır. Frekans yükseldikçede kısa devre gibi davranışlar sergilerler. Aslında tüm bu söylediklerimi şu formüle göre söylüyorum

Reaktans=1/2*Pi*f*c                   f=frekans, c=kapasite değeri        matematiksel ifadeye bakılarak tüm bu yorumlar yapılabilir.

Yüksek frekanslarda düşük  bir kapasite değeri bizim işimizi görecektir. Düşük frekanslarda ise daha yüksek kapasite değerleri tercih edilmeli.  buna göre yüksek kapasite değerleri daha düşük frekansları geçirebilir. düşük kapasite değerleri ise kolayca yüksek frekans değerlerini geçirebilir. İşte bu özelliklerinden dolayı kuplaj kondansatörleri birçok uygulamada kullanılabilir. Mesela bir nabiz sensörü uygulamasında dc sinyal üzerinde okuduğum ac sinyali böyle bir kondansatörle birbirinden güzelce ayırt edebiliriz. yine bunun yanında ses ve rf devrelerinde de sıkça kullanılmaktadır.

Bu kapasitelere paralel değerlerde bağlayarak daha efektif bir hale getirilebilir. bağlanan dirence göre kapasite değerlerinde oynama yapabiliriz. genelde yüksek dirençler kullanılır ki dirençdeki zorlugu görüp kapasitemizin üzerinden geçsin diye.

bazı örnekler verecek olursak ;

100 hZ  sinyal 10uf bir kapasite kullanılabilir

1000hz sinyal 1uf bir kapasite kullanılabilir

10khz sinyal 100nf bir kapasite kullanılabilir

100khz sinyal 10nf bir kap kullanılır.

Bu yazıyı yazarken learningaboutElectronic adlı siteden faydalınmıştır.

 

asite kullanılabilir

1mhz sinyal 1nf bir kapasite kullanılabilir

10mhz sinyal 100pf bir kapasite kullanılabilir

100 mhz sinyal 1000pf bir kapasite kullanılabilir

kapasiteye paralel direnç bağlamalarda genellikle 10 k ve altı dirençler tercih etmek daha doğru olacaktır. Genellikle bu değerden düşük  değerler

 

5 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir