Değişken nedir ? Primitive , Wrapper class kavramları

Öncelikle değişkenlerden bahsederek yazımıza başlıyalım. Çünkü değişken programlamanın olmazsa olmazıdır. Değişken yoksa programlama yapamazsınız. Kitabi ifadede programın çalışması esnasında farklı değerler alabilen programlama elemanları gibi ifadeler var.

Şöyle bir örnek verecek olsak ;

Birisine bir soru sorduğumuzda ki ;  soru şöyle olsun : İki tane sayının toplamını bana söyle desek ?  Burada yapılması gereken şu olsa gerek değil mi önce 1. sayıyı alacaksınız sonra 2. sayıyı alacaksınız ve sonra işlem yapacaksınız.  İşte tam burada akla gelen şu olmalı peki 1. sayıyı bana söylediniz ama ben bunu nerede tutacam ? çünkü daha 2. sayıyıda söyleceksiniz. Programlamada bunlar değişkenlerde tututulur. Siz bu sayıları saklayabilmek için hafıza da belirli bir yer açarsınız ve ben 1. sayıyı söylediğimde siz onu 1. sayı için açtığınız yere koyarsınız 2. sayıyı söyledeğimde ise onu alıp 2. sayı için hafızada açtığınız yere koyarsınız sonrası bu değerleri buradan okuyup işleminiz yaparsınız. İşleminizin sonucunu da yine hafızada bir değişkende saklayıp kullanıcıya sunabilirsiniz.

Buradan şu anlaşılıyor ki ; değişkenler bizim veri saklama kutularımız olarak düşünülebilir.  Yine şunu da düşünebiliriz bu kutuların boyutları farklı farklı da olabilir ileride buna değineceğiz.

Değişkenin ne olduğu anlaşıldığına göre şimdi bazı kavramlara bakalım;

Primitive (ilkel) değişkenler : Primitive değişkenler hafızadaki boyutları belli olan değişkenlerdir. Null değer alamazlar java başlanğıçta değer atanmadı ise bunlara otomatik sıfır değeri atar. Wrapper sınıfı olan rerefans türü ise bir object’tir ve null değer alabilir.

Şimdi bunların neler olduklarına bakalım ve kod üzerinde gösterelim.

Bu örneğimizde Hangi veriler için hangi tipler olduğunu görmüş olduk ve hangi veritipinin hangi değer aralığında değer aldığını ve hafızada ne kadar yer kapladığını gördük. Yalnız dikkat edecek olursak “int” dedik “Integer” gibi bir ifade kullandık veya “double” dedik “Double” gibi bir ifade kullandık ne için böyle kullandık? birbirinin aynı mı ? yoksa farklı şeyler mi?

Büyük harfle kullandığımız ifade de Integer sınıfını kullanmış olduk bu sınıflar primitive veri tiplerinin Wrapper ( Kapsayıcı ) sınıfları olarak ifade edilir ve referans tipindedidir. Bu sınıfları kullanarak Max değer Min değer ve Boyut bilgisini bulduk.

Yazının sonunda başlıkta geçen bütün terimlerden bahsetmiş olduk. İyi Çalışmalar dilerim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir