Java 8 ile birlikte gelen Lamda Expression nedir ? Örnek kullanımlar

Merhaba arkadaşlar bu yazıda lambda expression ile ilgili bazı notlar almaya çalışacağım isteyen arkadaşlar içinde bir kaynak teşkil eder inşallah. Şimdi nedir bu Lambda Expression ? Daha az kod yazmamızı sağlayan bir özellik. Bildiğiniz gibi programlama dilleri geliştikçe kullanıcıya daha kolay programlama yapıları sunuyor . Yani iş gittikçe kolay’a doğru gidiyor. Kolay’a doğru gidiyor derken aslında vakit kaybını da önlüyor . İşte lamda expression da Tek bir metodu olan Funcitonal Interfaceler ile kullanabileceğimiz bir yapı. Yani ” Any interface with a SAM(Single Abstract Method) is a functional interface” tek bir abstract metodu olan intefaceler.  Eğer tek bir abstract metodu varsa lambda ile verdiğiniz parametreler ve kodlar direk bunun içine yazılmış oluyor. Nasıl mi buyrun örnekler ile inceleyelim. 

Örneğimizde isimleri ve yaşları tutan bir dizi var  ve bir tane de Yazdır adında bir interfacemiz var. Burada önemli nokta şu ki; interfacemizin 1 adet abstract yani gövdesi olmayan metodu var. Yaniiiii bu bir functional interface . o halde burada lambda kullanabiliriz. Bu interfacemizden yaz diye bir nesneyi önce anonim olarak oluşturuyoruz , sonra ise lambda expression ile yazıyoruz. Birisinde dört satırda yapılan işlem diğerinde tek satır. İşte lambda expression bu. 

 

Şimdi başka bir örnek yapalım. Bu örneğimizde ogrencileri tutan bir listemiz var ( ArrayList ) bunun sort() metodunu kullanırken Comparator interfacesi bir functional interface olduğundan onu kullanarak örnekledik. 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir