Java I/O işlemleri – Dosya işlemleri

Merhaba Arkadaşlar bu yazımda java da dosya işlemlerini nasıl yapacağız bundan bahsedeceğim. Projelerimizde verileri hep kullandık ancak programı çalıştırdığımızda oluşturduk program çalıştığı sürece gördük ancak programı kapatınca bu veriler silindi. Çünkü herhangi bir yere kayıt yapmadık. Ram üzerine kaydettik ve işimiz bitince ram üzerinden silindi. Şimdi bu bölümde bu verileri nasıl kaydederiz ona bakalım. buyrun başlayalım. 

1- Yeni bir dosya oluşturma 

Java’da ki File sınıfının içindeki  createNewFile()  metodunu kullanarak yeni bir dosya oluşturabiliriz.  Bu metod geri dönüş değeri olarak boolean ( True/False) türünde bir bilgi döner. Eğer belirttiğimiz lokasyonda bu dosya varsa false döner değilse true döner . bunu bir örnek ile uygulayalım. 

2- Dosya Okuma- BufferedInputStream

Bu Şekilde okumada Stream ifadesi olduğuna göre byte byte okuma yapacağız bu okuma yöntemi performans açısından gayet iyi.  Yapacaklarımıza bakacağız. Öncelikle File() nesnesi ile yeni bir dosya oluşturacağız . Bu oluşturduğumuz dosyaya FileInputStream nesnesi ile erişip açacağız. BufferedInputStream nesnesi ile de okuma yapacağız. Buffer’i kontrol edeceğiz bunu kontrol ederken available()>0 şeklinde bir kontrol kullancağız. Bu metod dosyanın sonuna gelmedikçe 0 dan büyük bir değer döndürecektir. Şimdi bunu örnek ile inceleyelim. 

3- Dosya Okuma – BufferedReader

Bir önceki örnekte byte byte okuduk. Şimdi byte byte değilde satır satır yada primitive tipler şeklinde okuma yapalım. bunun için iki tane metod kullancağız readLine() ve read() . 

4- Dosyaya Yazma – FileOutputStream

Bu bölümde FileOutputStream() nesnesinin write() metodu ile dosyaya nasıl kayıt yapacağımızı göreceğiz.  Bu nesnemiz bir Stream nesnesi olduğundan dolayı yazının başında da dediğimiz gibi byte[] dizisi şeklinde kayıt yapacağız metodumuz şu yapıda bir metod olacak. 

String olan içeriğimizi byte[] dizisine dönüştüreceğiz ve metoda yollayacağız.  

Tabi bu şekilde yaptığınızda dosyanın içinde olan herşey silinip yeniden bunlar içine kaydedilecek . 

5- BufferedWriter ile Dosya yazma 

Bu nesne ile dosya yazmanın avantajı şu ki; bir önceki usul de byte veya byte[] dizisi şeklinde yazıyorduk. Şimdi ise direk karekter tabanlı olarak dosyaya yazma yapabiliriz. 

6- Oluşturduğumuz Dosyanın sonuna Veri Ekleme

Dosyanın sonuna veri eklerken 2 tane yöntemden bahsedeceğim . Bu yöntemlerden birincisi BufferedWriter , FileWriter kullanarak yapabiliriz. bu yöntem  performans sağlar . Bu yöntemde yukarıdaki örnekten farklı olarak sadece FileWriter nesnesine true parametre geçmemiz lazım. 

 

 

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir