Java Kalıtım (inheritance ) nedir ?

Merhaba Arkadaşlar ;

Bu dersimizde Java ‘da kalıtım hakkında bilgi vereceğim. Temel ‘de Nesne Tabanlı Programlama deyince akla gelen şeylerden ilkidir kalıtım.  Tanımlayacak olursak ,

Oluşturduğunuz bir class’daki özellikleri ve metodları yeni oluşturduğunuz sınıfa tekrar yazma gereği duymaksızın geçirilmesidir.  Şöyle düşünelim  ; Bir anne , babanın genleri çocuğuna aktarılır yani anne , baba’da hangi özellikler varsa bunlar çocuğa geçer. Tabi burda bir detay var çocuktaki özellikler anne babaya geçemez bunu bilelim çünkü bu önemli.

Aynı bunun gibi bir üst sınıfdaki  ( super sınıf) tüm özellikler  ve metodlar kalıtımla birlikte bir alt sınıfa (SubClass) geçer ve siz bunları tekrar alt sınıf da yazmak gereği duymazsınız böylece kodlarınız karmaşadan ve aşırı kod yazmaktan kurtulursunuz . tabi bunun gibi daha bir çok fayda da bulunmakta..

Yeni bir sınıf  “extends”  anahtar sözcüğü ile kalıtılır.

İşte kalıtım budur . 🙂 Belki lafı uzatarak daha bişeyler yazılabilir ama temel mantık bu . Şimdi bir örnek üzerinde bunu pekiştirelim.

yine Personel sınıfını örnek olarak verelim.

Şimdi bu sınıfdan bir SubClass  (alt sınıf) türetelim

Evet görüldüğü gibi Müdur sınıfı Personel sınıfının bir alt sınıfıdır ondan türetilmiştir ve Personel sınıfının tüm özelliklerini ve metodlarını kullanabilir.  Bunları tekrar yazmaya gerek yok.  Görüldüğü gibi Mudur sınıfı Personel sınıfının özellik ve metodlarına ve kendi özellik ve metodlarına ulaşabiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir