Java Sınıf ve Nesne kavramları

Merhaba;
Bugun sizlerler Nesne Tabanlı Programlama deyince akla gelen Sınıf ve nesne kavramlarından bahsedeceğim .
Projelerimizde genelde Primitive veritiplerini (int , float,.vb…) kullandık ve bunlarla işlemler yaptık. Projelerimizin dahada büyüdüğünü düşündüğümüzde bu veri tipleri biraz yetersiz yada bunların daha komplike yapılarını kullanmak gerektiği ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Sınıflar (Class) burada bizim yardımımıza koşuyor. Sınıflara buradan itibaren “class ” ifadesini kullanacağım.

Class’lar daha komplike birden fazla veri tipini yada işlevi içinde bulunduran daha gelişmiş bir veri tipleridir. Class’lar soyut kavramlardır aslında bir şablondur. Siz bu şablona göre yeni somut nesneler üretirsiniz. Bu ürettiğiniz yeni şeylerede nesne denir.
İşte Nesne tabanlı Programlama ‘nın temel unsurları bunlardır. Hemen örnek verelim ve konuyu biraz daha açıklayalım.
Bir işyerindeki Personel işlemleri ile ilgili bir proje yapacaksınız. tabi ilk olarak size personel bilgilerini tutacak değişkenler lazım. o halde değişkenleri tanımlamaya başlayalım ;

 

Şimdi yukarıda anlattıklarımızın zamanı geldi. Nesne tabanlı programlama yardımımıza koşuyor ve madem personel ile ilgili bir projen var Temel veri tipi burada personel olduğuna göre personel adında yeni bir veri tipi oluşturalım. yani bir personel sınıfı oluşturalım.

 

işte projemize özel veri tipimizin kasası :). yeni bir sınıf tanımlaması bu şekilde yapılabilir. burada “public” erişim belirleyicimiz. “class” bunun bir sınıf olduğunu ifade ediyor. “personel” ise bu class’ımızın adı.

 

işte bakın projemize özel bir çok veritipini içinde barındıran bir veritipi tanımlamış olduk. bu şekilde projemiz daha okunabilir ve daha derli toplu olacaktır. Şimdi peki bu soyut olan şablondan yada kalıptan nasıl nesne üreteceğiz ona bakalım;

şeklinde yaptığımız tanımlamada buradaki new anahtar kelimesi soyut olan Personel şablonumuzdan yeni bir somut nesne oluşacaktır. işte nesne tabanlı programlamanın temelinde yatan mantık budur. İnşallah güzel ifade edebilmişimdir. sağlıcakla kalın….

1 Yorum “Java Sınıf ve Nesne kavramları”

  1. selami özyılmaz dedi ki:

    hocam takipteyim. derslerinizin kalıcı olması amacıyla yazdığınız konular gayet güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir