Java uzantılı dosyaları javac ile derleme ve çalıştırma

Merhaba Arkadaşlar not defterinde yazdığınız java uzantılı bir dosyayı nasıl derlersiniz ve nasıl çalıştırırsınız bunu gösterelim. Aslında bu java ile ilgili yazılarımın en başında yazılabilirdi ancak Java Regex konusunu anlatırken Oracle dokümantasyonda örnek bir regex test class’ı vardı bende konuyu anlatırken o örneği kullandığımdan akla bu soru gelmiş oldu . 

Evet nasıl yapacağız?. Şu şekilde 🙂 . Öncelikle Denetim Masası – Sistem – Gelişmiş Sistem Ayarlarına girelim. Açılan Pencerede Gelişmiş kısmında alt tarafda ” Ortam Değişkenleri ” diye bir buton var  buna tıklayın.  Açılan pencere iki bölümlüdür alt taraf da sistem değişkenleri var. Burada “Path” diye bir değişken var. Yoksa yeni diyerek  Path diye bir değişken oluşturun. Üzerine çift tıklayalım  düzenleme ekranını göreceksiniz. 

Şimdi java jdk içindeki bin klasörüne gidelim ve bu yolu kopyalayalım. Bu yol şunun gibi olur. ” C:\Program Files\Java\jdk-10.0.2\bin”  çift tırnaklar hariç 🙂 şimdi tekrar değişken düzenleme ekranına gidip en alta bunu yapıştıralım. Win 10 öncesi sistemlerde uzun bir satır çıkar onlarda ” ; ” koyarak en sona ekliyoruz.  Artık java Complier bizim javac.exe mizi tanıyacak. 

Geldik RegexTestHarness.java dosyasını derleyip çalıştırmaya . Windows tuşuna basıp ” cmd ” yazalım ve yönetici olarak çalıştıralım.  

Ben yolu kolay olsun diye “C: \” dizininin altına kopyaladım dosyamı. Açılan ekranda c: ana dizine çıkmak için “cd\” yazıp  “c:\” ana dizine çıkalım.

Şimdi dosyamızı derleyelim. Bunun için şöyle yapıyoruz 

bunu yapıp enter tuşuna basarsanız java dosyanız derlenmiş olur ve sonuçta c dizinine bakarsanız .class uzantılı bir dosyanız oluşmuş olur. Gelelim çalıştırmaya

yazıp enter tuşuna basarsanız kodunuz çalışacaktır. Kolay gelsin….

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir