Java’daki bir kaç kavram JDK,JRE,JVM,Complier,interpreter nedir?

Programlama ile uğraşanlar bilir gerçi uğraşmayanlar da bilebilir birkaç kavramdan söz etmek istiyorum. Java deyince karşımıza birkaç tane terim çıkıyor bunlar;

JDK,JRE ve JVM. hatta bazen program yüklerken bilgisayarımız bize bunları yüklememizi söylüyor.

JDK, Java Development Kit  diye geçiyor . yani java da bir uygulama geliştirmek istiyorsanız bunun bilgisayarınızda yüklü olması gerek, yok ben geliştirilmiş bir uygulamayı bilgisayarımda çalıştırmak istiyorum derseniz  JRE (Java Runtime Environmet )sizin işinizi görecektir. JRE JDK ya göre daha küçük boyuttadır. JDK yüklemişseniz eğer JRE de yüklenecektir.

Birde JVM ( Java Virtual Machine) yani java sanal makinesi var. Java da yazdığımız kodlar .java uzantılı dosyalar olarak oluşturulur.  Derleme Yaptığımızda .class ( bytecode ) şeklinde bir dosya oluşturulur. .java dosyalarınızı  açtığınızda kodlar okunabilir bir halde görünür. Ancak .class dosyalarınızı açtığınızda bu dosyanın içindekiler size pekte anlamlı gelmeyebilir. İşte JVM bu .class dosyalırını alıp yorumlayıp çalıştırılmasını sağlar .

İşte burada şöyle bir güzellik ortaya çıkar JVM hangi platformda ise .class dosyalarını o platforma göre yorumlar ve çalıştırır. İşte java’nın platform bağımsızlığı bunu ifade edir.

Yeri gelmişken Derleme dedik birazda ondan bahsedelim. Derleyici  diğer adıyla COMPLIER bilgisayardaki kullanıcı kodlarının makine dili kodlarına çevrilmesi işlemine denir.  Birde YORUMLAYICI  tabiri var java yorumlanan bir dildir. Yukarıda da bahsettik java ‘da yazdığımız kodlar öncelikle derlenir ve bytecode çevirilir. Bu bytecode ifadesi aslında bir ara formdur.

Biraz daha açacak olursak örneğin biz programımızı yazarız ve windows 32bit lik bir sisteme göre derleriz ve onun üzerinde çalıştırırız. Ancak bu sadece windows 32 bit bir sistemde çalışan program olur.

JVM ise bir çok farklı platformda çalıştığı için bize bir ara form lazım ki  JVM onu hangi platform üstünde çalışıyorsa ona uygun hale çevirsin . İşte JVM ‘nin yaptığı bu işe YORUMLAMA (interpreter) denir.

Şimdilik burada kalsın görüşmek dileğiyle….

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir