0

Intellij IDE JAVAFX Maven konfigurasyonu nasıl yapılır ? JavaFX FontAwesome Kullanımı

Merhaba arkadaşlar geçenlerde nasıl yapılır konusunda türkçe kaynak bulamadığım bir konu hakkında bir yazı yazmak istiyorum. Bulamadım diyorum çünkü varsa da ben bulamadım 🙂 o yüzden hem bana kaynak olsun hem de istiyenler faydalansın için bu yazıyı yazıyorum. Öğrenilenleri bir yere kaydetmeyince silinip gidiyor. Öyleyse anlatmaya başlayalım. ..

Öncelikle Maven nedir ? diye sorarsak internette bir sürü yazı var ben benim anladığımı yazmak istiyorum. Benim anladığım şu ki ; Projemize bir kütüphane eklemek için normalde jar dosyasını bulup indirip ekliyorduk  eksik varsa onlarıda bulup ekliyorduk. Maven’de ise  “pom.xml” diye bir dosya var bunun içine kütüphanenin bilgilerini yazdığınız zaman size otomatik o kütüphaneyi ve onla alakalı kütüphaneleri bulup getiriyor. Bence çok büyük kolaylık  daha fazla kolaylıkları da varmış ama ben şimdilik bunu biliyorum. ::))

Intellij ide’sinde bir doğrudan maven projesi oluşturabiliyoruz ancak ben istiyorum ki  bir javafx projesi oluşturayım ve buna maven framework desteği vereyim işte konu bu.   Video çekme işinde başarılı olmadığım için herbir adımı yaklaşık 30 tane resimde anlatmaya çalıştım. Tabi bu yazıda aslında diğer önemli bir konu olan JavaFx projelerimizde ikon problemini ortadan kaldırın “FontAwesome” yi javafx de nasıl kullanacağımızı da anlatmış oldum.  Özetli yapacklarımız

  1.  Projemize maven framework desteği vereceğiz
  2.  pom.xml dosyası vasıtasıyla projemize fontawesome ve buna benzer bazı kütüphaneleri ekleyecegiz
  3. Scene Builder’ımıza da bu eklentileri kurup sonunda böyle bir ekran görüntüsü oluşturacağız.

 

  1.  

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir