P5.js nedir ? necidir ?

Temel programlama dillerini öğrenmeye başlarken şöyle bir durum görürsünüz. Karşınızda bir konsol ekranı ve siz oraya “hello word ” yazarsınız değişkenler, yapılar …..  derken görsel şeylerden daha ziyade hesaplamalarla uğraşırsınız.

Öğrendikten sonrada görsel kısımlarla kimi ilgilenir kimi ilgilenmez. Bizim bilgidiğimiz temel programlama dillerinde görsel birşeyleri kodla yapmak biraz zordur. Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle hayatımızda da yenilikler ortaya çıkmakta. Mesela herkes sektörüne göre program seçer ve  her programı her sektör kullanmaz. Çünkü amaç program seçiminde önemlidir. Sanatçılar , Tasarımcılar , Eğitimciler için p5.js güzel bir seçim olacak. İşte tam burada konuyu p5.js ‘ye bağlayabiliriz.

p5.js bir javascript kütüphanesidir. Processing’i temel alır. Processing 2000’li yıllarda temelleri atılan java üzerine kurulu olan bir yazılım. Bilgisayarda görsel birşeylerle uğraşacaksanız süper bir şey. Normal bir programlama dilinde on satırda yapılan bir işi tek satırda yapmak süper değil mi? örneğin bir daire çizdireceksiniz tek satırda ekranda dairenizi görürsünüz. Yazdığınızı ekranda anında görmekte tabi motivasyonunuzu artıracaktır. Üstelik bu yaptıklarınızı browserlar’da çalıştırıp dünya ile paylaşabilirsiniz. Paylaştığım nabız sensörü projesinin görsel simülasyon kısmı processing ile yapıldı. p5,js ‘ye ile de tasarlanabilirdi 🙁

nerden başlayacaz derseniz html sayfası içine

bu şekilde ekleyebilirsiniz. yukarıda gördüğünüz “sketch.js” dosyasını html dosyası ile aynı dizine ekleyin ve içini şuna benzer düzenleyin  yani buradan başlayabilirsiniz 🙂

Bu linkden hemen hızlıca kod yazın hemen sonuçlarını görün.  https://codepen.io/p5js/pen/wreBKy

özetle p5,js ile interaktif görseller, simülasyonlar,tasarımlar ve bir çok görsel işlem çooookkk kolayca yapılabilir. Kod yazmaya başlamak için bu Link’i kullanabilirsiniz.

p5.js ile ilgili neler yapılabileceği hakkında daha fazla bilgi almak için bu adrese bakabilirsiniz. Nasıl kodlandığı hakkında bilgi almak içinde buraya bakabilirsiniz. Konuya açıklık getirecek yazılar yayınlamaya devam edecem inşallah…..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir