Elektrik Devrelerinde Direnç nedir ? Devrelerde neden Kullanılır ?

Bu yazımda öğrencilerime de kaynak teşkil etmesi adına belki birçok sitede bununla ilgili kaynak olmasına rağmen bazı bilgiler vereceğim. Öncelikle Elektrik devrelerinde direnç nedir ? ve neden kullanılır bundan başlayalım. Bu bölümü robotik ve elektronik adı altında yayınlayacağım çünkü elektronik bilmeden robotik olmaz bence: ) bu sebeple ikisi ile de alakalı. Şimdi gelelim mevzumuza . 

Bildiğiniz gibi önceki bölümlerde elektrik akımının nasıl birşey olduğundan bahsetmiştik ve Potansiyel fark sebebiyle bir akım oluşur demiştik. Elimizdeki potansiyel fark kullanacağımız eleman için fazla gelebilir. Örneğin. elinizde bir led var ve 1,5v luk pilleriniz var .  Led için iki adet 1.5 v lik kalem pil yeterlidir ancak bu piller çabuk biteceğinden bunlarla sürekli çalıştırmak işinize gelmiyor . Ne yapacaksınız  o an için baktınız ki elinizde 12v luk bir dc adaptör var , ama  led için bu potansiyelin oluşturacağı akım çok fazla . Tabiri caizse kocaman bir seli siz tutup küçük bir borudan geçirmek istiyorsunuz elbette borunuz patlayacak yada çatlayacaktır. 

İşte bunun gibi 12 v luk bir potansiyele doğrudan dayanamayan bir elemanı kullanacaksanız ne yapmanız gerekecek ?

  1. Akım sınırlımak 
  2. Gerilimi Bölmek 

İşte bu işleri yapan eleman devrede dirençtir. Siz 12 v luk bir güç kaynağının önüne bir direnç koyup akımı sınırlarsanız veya gerilimi bölerseniz ( tabi uygun dirençlerle ) led’iniz 12 v la bile sorunsuz yanacaktır. 

İşte elektrik devrelerinde akıma karşı koyan , ayarlamaya yardımcı olan  ve gerilimi bölmeye yarayan elemanlara direnç denir. Dirençler enerji harcayan elemanlardır. Elektrik akımına direnirken üzerinde ısı meydana gelir . Bu şekilde elektrik akımına karşı koymaktadır.

Dolayısıyla şöyle dersek ; devrenizde ne kadar direnç  varsa devreniz o kadar enerji harcıyor demektir. Enerji konusundan da bahseceğim. 

Bu harcama elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşü suretinde olmaktadır. 

Devrelerde bir çok yerde kullanımaktadır. Birimleri , dönüşümleri vb. başka sitelerde yeterli bilgi olduğunda yazmıyorum

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir