PWM (Pulse Width Modulation) Puls Genişlik Modülasyonu

Günümüz teknolojisinin çok önemli konularından birisi olan “PWM (Pulse Width Modulation)” dan bahsetmek istiyorum. Çok kullanılan bir teknoloji . Ev aletlerinde, arabalarda vb…. bir çok yerde var aslında PWM. Bu teknikte temel amaç gücü kontrol edebilmek . Hani var ya kontrol edilemeyen güç güç sayılmıyor  🙂  demekki gücü kontrol etmek önemli . Aslında akla gelebilir eee potansiyometrelerle kontrol edebiliriz :). Peki potansiyometre’nin üzerine düşen güç kaybolmayacağına göre ısı olarak yayılmasına ne demeli ?  . Yada transistör , mosfet gibi elemanlarla bunun yaptığı işi yapsak bu seferde transistör ısınacak. Transistörler iyi sürülemezse çok enerjiyi israf edebilecek kabiliyette elemanlardır ama güzel bir şekilde sürebilirseniz enerji israfı minimal yada çok dert edilmeyecek bir noktaya getirilebilir.  Şimdi şu devre şemasına bir bakalım.

Burada  transistörümüzü bir musluk gibi düşünsek , transistör gelen basınçlı akıma karşı koyacak ve bizim istedimiz akımı geçirmek için kendisi bir direnç gösterecek. böyle olduktan sonra transistöre ne gerek var gibi şeyler akla gelebilir.  Eğer transistörü böyle kullanırsak üzerinde çok fazla ısı açığa çıkacak ve soğutma gibi, etrafa ısı yayma gibi  bir sürü problemi beraberinde getirecek.

 

O zaman bu şekilde gücü kontrol etmek bize biraz pahalıya mal oldu ve çok anlamlı olmadı denilebilir. İşte burada “pwm” yardıma koşuyor ve diyor ki ; güç kayıplarına meydan vermeden aynı işi yapabiliriz. Peki Nasıl ? Mantık nedir ?  Temel mantık şu ki; Transistör’e  bir kare dalga uygulanıyor ve bu kare dalganın sıfır ve Tepe değerlerine göre transistörümüz iletime geçiyor ve tekrar kapanıyor devamlı aç/kapa işlemini yapıyor . Bu

süreç yandaki resimde görüldüğü gibi “duty cycle” yani “görev süresi” diye tanımlanabilir.  Görev süresi de sinyalin tepe değerinin periyod’a oranıdır. Dolayısıyla transistörümüz duty cycle boyunca iletimde diğeri zamanda kesimdedir. Tabi transistörün devamlı açılıp kapanmasında da bir ısı açığı çıkabilir ama bu diğer çıkan ısıya göre göz ardı edilebilir.

PWM ile daha kararlı sistem tasarımları yapılabilir. Bir dc motoru sürerken daha sabit ve stabil tork elde edebilirsiniz.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir