0

Veritabanı Temel kavramlar ve Modelleme Bölüm 1

Merhaba Arkadaşlar bu yazıda temel anlamıyla veritabanı ve veritabanı ile birlikte anılan bazı kavramlardan bahsetmek istiyorum eğer yazı uzarsa birkaç bölüme ayırıp not almaya  çalışacağım. Öncelikle veritabanı deyince akla ne gelmeli bundan bahsedelim.

Veri nedir ?

Veritabanı deyince aslında akla ilk gelen “veri” kavramıdır. Eğer veri’nin tabanı ise verinin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Veri hayatımızda kullandığımız bütün bilgileri kapsayabilir. Mesela; Kişisel bilgilerimiz bir veridir.  Aylık gelir giderimize konu olan şeyler bir veridir   vb…. her şey bir veridir. Hatta biz bu verileri kendimize göre kimisi ajandalarda , kimisi defterlerde, kimisi bir excel tablosunda , kimisi buna benzer dijital ortamlarda saklamaktadır. Bunlar da aslında basit anlamda veritabanı sayılabilir. Ancak şu andaki çok gelişmiş veritabanlarına kıyasla çok basit kalacaktır. 

Veritabanı Nedir ?

Evet madem veriyi anladık o zaman gelin veritabanı için bir tanım çıkaralım. Verilerin düzenli bir şekilde saklanmasını sağlayan ve gerektiğinde kolay ve düzenli erişime imkan veren sistemlerdir dersek sanırım yanlış bir tanım yapmamış olurum. 

Veritabanı neden Kullanılmalı ?

Veritabanı neden kullanılmalı sorusuna birçok cevap verilebilir bizde bunlardan bazılarına değinerek konuya açıklık getirmeye çalışalım. Şöyle düşünelim ; Kendi hesap kitaplarımızı tuttuğumuz bir defterimiz var ve bizim aylık işlemlerimiz 10 -20 işlemi geçmiyor. Böyle bir durumda bizim açımızdan karışıklığa sebep olacak bir durum söz konusu olmayabilir peki !? bir iş yeri düşünün ve aylık işlem sayısı milyon…. bunları karıştırmadan defterde tutmak ne kadar zordur değil mi ? Yada çok düzenli çalışanlar ve bir çok klasör dolap vb. .. işcilikler lazım. İşte eğer bir yerde işlem sayısı çok ise bunların düzenini ancak bilgileri veritabanın da tutarak sağlayabiliriz.Bu noktadan bakılınca veritabanı kullanmak lazım . Şimdi başka bir noktadan konuya tekrar bakalım

Aynı anda birçok kişi aynı veri üzerinde işlem yapmak isterse  ? bu durumda ne yapmak lazım . Sen dur şimdi bana lazım mı ? diyeceğiz. Yine başka bir noktadan bakalım. Kişisel hatalar.. diyelim ki Metinsel bir bilgi yazılacak yere sayısal bir bilgi girildi yada istenen formatta bilgi kaydedilmedi…. neticede kalem yazar neden böyle yazdın diye söylecek bir mekanizma ( eğer siz unuttuysanız ) yok.  O zaman bu durumları da ele alınca yine veritabanı kullanmak lazım çünkü veritabanları birçok kişiye aynı anda hizmet sunabildiği gibi sizin girdiğiniz verileri kontrol edip size tekrar geri dönüt yapabilir. 

Yine başka bir noktadan bakalım, bildiğimiz gibi günümüzdeki veri sayısı çok fazla ,  bir veriye ulaşmak için onunla alakalı memuru bulup ben şunu istiyorum deyip , o da sana şu gün gelirsen hazırlarım dese.. bizde demezmiyiz  “Keşke bir sistem olsa da bir tuşa basınca herşey gelse” işte eğer böyle diyorsanız veritabanının neden kullanması gerektiğini anlamışsınız demektir. 

Veritabanının Avantajları nelerdir ?

Veritabanının avantajlarını şu şekilde sıralayalım

  • Erişilebilir ( Yani farklı kullanıcılar kendi yetkileri çerçevesinde bilgilere erişebilir )
  • Ölçeklenebilir ( Yapacağınız işin boyutuna göre farklı boyutlarda tercih edilebilir )
  • Kullanıcı hatalarını en aza indirger
  • Tutarlıdır
  • Kalıcıdır
  • Güvenilirdir

bunun gibi birçok avantajından dolayı veritabanları kullanılmalıdır. 2. bölümde görüşmek dileğiyle 

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir