0

Veritabanı Temel kavramlar ve Modelleme Bölüm 2

Merhaba Arkadaşlar 2. bölümde kaldığımız yerden devam edelim. Bir önceki bölümde veri,veritabanı, veritabanı olmazsa ne olur, avantajları konularını işledik ve zannedersem konunun önemini anladık. Şimdi bu veritabanını yöneten sistemler nelerdir bununla başlayalım.

DMBS ( Database Management Systems)    

Nedir bu DMBS ? Adından da anlaşılacağı gibi bazı veritabanı yönetim sistemleri var. Bunlar işlem hacimlerine göre farklılık gösterebilir. Küçük orta düzey uygulamalarda ben genellikle mySQL tercih ediyorum. örneğin bu sitede veritabanını yönetmek için mySql kullanılmakta. 

Şimdi aklınıza şöyle bir soru gelmekte hangi veritabanı iyidir o zaman ? Böyle bir soruya net cevap vermek yanlış olur. Çünkü her veritabanının  ( artık dmbs yerine veritabanı ifadesini kullanacağım ) kendine has özellikleri olmakla birlikte fiyatları arttıkça yapabildikleri işlerde marifetleri de artmakta.  O halde sizin projenizin ve bütçenizin çapı sizin için uygun veritabanını belirleyecektir desek pek de yanlış olmaz 🙂

Tabi piyasada popüler olarak kullanılan veritabanlarına bakacak olursak;

Oracle : Bunun için şöyle bir ifade kullanabiliriz . Piyasada ki birçok büyük projede hatta en büyük projelerde kullanılan bir veritabanıdır. 

MS SQL: Microsoft firmasının ürünü olan ve piyasada çoklukla yine kullanılan Oracle ‘ye rakip niteliğindeki bir veritabanıdır.

MySQL : Buda pek de küçük olmasa da en çok tercih edilen küçük ve orta çaplı uygulamalarda kullanılan bir veritabanıdır. Herhangi bir lisans ücreti ödemeden kullanabileceğiniz GPL lisansı ile dağıtılan bir veritabanıdır. Microsoft’un Access’ine göre daha maheretli bir veritabanıdır.

sadece bunlar değil birçok veritabanı yönetim sistemi vardır. Küçük bir araştırma ile hepsini bulabilirsiniz.

Şimdi Gelelim

Veritabanı nelerden Oluşuyor Temel Elementleri nelerdir ?

Veritabanı deyince akla ilk gelen Tablolardır  çünkü veriler veritabanı içinde tablolarda tutulur. Tablolarımızda nelerden oluşur bakalım. 

Şu adres de bulunan şu resmi inceleyelim

https://developer.salesforce.com/docs/resources/img/en-us/216.0?doc_id=dev_guides%2Fappx_dev%2Fimages%2Fadg_db_positions.jpg&folder=fundamentals

 Bakın Row (record) , Column(field),Data gibi terimler var . 

Row (record) : Record dediğimiz şey bir satırı ifade eder ve içinde field’lar alanlardan oluşur. 

Column(Field) : Field alan anlamına gelir tablomuzdaki sutunları ifade eder.

Data: Bu Satırlar içindeki sutunlara girilen en küçük bilgilerdir. 

 

Tablolarda sakladığımız datalar’ın çeşitli türleri vardır ve biz tabloları oluştururken bu türleri belirtiriz. Veritabanımızda bize türlere uygun veriler girmeye zorlar bu şekilde tutarsız veri girişi de engellenmiş olur. 

Yine tablo deyince akla gelen önemli konulardan biriside “Primary key” kavramıdır. Primary Key belirli bir satırı ifade eden bilgi olarak tanımlanabilir. Tablomuz için belirlenen primary key unique bir bilgi olarak tanımlanmalıdır. Yani benzersiz bir bilgi. TC numaralarında olduğu gibi yada sicil numarası vb.. 

Tablomuzda Tc numarası saklayacaksak Tc numarası bizim için doğal bir Primary Key dir . Eğer böyle bir değer yoksa her kaydı benzersiz hale getirmek için Sentetik ( yapay ) bir primary key bulmamız lazım gelir ki; bu da genellikle  “ID” numarası verilerek yapılır.

Primary Key sadece numerik bir sayıdan ibaret olmayabilir bir String ifade de olabilir. Mesela “MAT108” gibi bir kod da kullanılabilir. Ancak numerik ifadeler az yer kaplamak adına tercih edilebilir. Aynı zaman da verileri sıralamada veritabanı açısından daha kolay bir yöntemdir. 

Bu yazıda burada son bulsun bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle. 

 

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir