Veritabanında İndex Kavramı Bölüm 6

Evet bu bölümün son yazısı olan indexlerden de bahsettikten sonra bu yazı dizisi son bulacak. İndex’i bildiğiniz gibi kitaplardan iyi biliyoruz. Kitap içinde bir konuyu ararken öncelikle index’ine bakılır ordan sayfası bulunduktan sonra kolayca aradığımızı buluruz. Bize hız kazandırmış olur. 

Verilerimiz az iken bunun pek farkına varmayabiliriz ancak milyon veri ile çalışmaya başlayınca bunun önemi daha da öne çıkmaktadır.  Kitap da da öyle değil mi ? 10 yapraklı bir kitap için bir index gerekmez, ancak 1000 sayfalık bir kitaba bir index lazım …

İşte  veritabanında indexler veriye hızlı erişimi sağlayan yapılardır. Tablolarımızdaki Primary key ‘ler default olarak Clustred Index olarak tanımladır ve Tablomuzda ancak bir  tane olabilir.  Ancak Clustred index olmayan bir alanda tarama yapacaksak bütün tablo taranacak ve ondan sonra veriye erişilecektir tabi bu da zaman kaybı , dolayısıyla performans kaybı anlamına gelmektedir. 

Eğer sürekli arama yaptığınız alanlarınız varsa bu alanlarda index oluşturup performansı arttırabilirsiniz. Sonradan oluşturduğumuz bu inndexlere “non Clustred index” denir. 

İndexlerin nasıl oluşturulduğu ile ilgili bilgi internette çok fazla olduğundan onu oralara havale edip yazıma son veriyorum. 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir